Gezi .. Öncesi ve sonrası

By | 1 June 2014

Uzun zaman olmuş yazmayalı..

Dün geçtiğimiz yaz başlayan direnişin,halkın uyanışının,hak ve özgürlük arayışının birinci yıldönümüydü. Uzun zamandır olaylara,söylemlere her ne kadar içten içe sinirlensem de sessiz yorumsuz kalmaya çalışıyorum.. Ama bugun bir kez daha gördüm ki halkı bölmeye çalışan,ayrım yapan,siz-biz diye ikiye bölen,dolu dolu geçen bir senede onlarca cana ,yaralanmaya ve travmaya sebep olan davranış,söylemler ve oluşumlarda bir adım geri gitme yok.

Hala bir kışkırtma hala bir bölmeye çalışma bir tehdit var. Yetmedi mi bu kadar bilanço.. Ağlayan ana, arkadaş, eş dost … Görüyorum ki yetmemiş. Çok yazık.. Azıcık empati , azıcık sakin kalmaya çalışıp dinlemeye çalışmak ve olaylara aklı a selim yaklaşmak belki bu kadar çok cana mal olmayacaktı..

Bence bir ülkeyi yönetmeye çalışıyorsanız gelebilecek eleştirilere de açık olmanız gerek. Halkınızın en acılı en kızgın anında sizi ‘yuhalamasına’ protesto etmesine anlayışla yaklaşmalısınız, haklı olsalarda olmasalarda(!) .. Onlara da etkiye tepki yöntemi ile cevap verirseniz ortalık daha da kızışır. Ve aldığınız tepkiyi sakin ve sessiz bir ortamda akıl süzgecinden geçirmelisiniz ki neyin doğru neyin yanlış olduğunu bulasınız .. Varsa tabii ..

Kısacası bu koca 1 senede değişen bir şey olmadı ve bundan sonraki 1 senelerde de olmayacak gibi görünüyor.. Bölmeye ötekileştirilmeye devam edileceğiz.. Ama biz unutacak mıyız? Hayır , ve hakkımızı aramaya yine en demokratik yollardan devam edeceğiz. Tabii ülkede hala kaldıysa demokrasi …

Sağlıcakla kalın,sevgiyle kalın.. Demokratik kalın..

#umutmaunutturma #yıldönümü #direngezi #occupygezi #gezi1yaşında #gençlik #umuthalavar