Tirilye nam-ı diğer Zeytinbağı

By | 24 March 2014

İsmi ile müsemma.. Bursa’dan yola çıktığınızda yol boyunca irili ufaklı zeytin bağlarına rastlamanız mümkün. Aynı zamanda bir fotoğraf cenneti dersek de pek yalan olmaz 🙂 Dün ailecek azıcık şehirden ve olaylardan uzaklaşmak adına bizden bir kaçamak yaptık Tirilye’ye doğru.

Tirilye (Zeytinbağı) Mudanya’ya bağlı bir köy. Daha girişinde evlerden, kapıların önünü temizleyen teyzelerden,bastonu ile yürümeye çalışan amcalardan havasını alıyorsunuz. Ve ilerledikçe sizi her türlü içine çekiyor.. Havası ile ortamı ile.. Halkı, malum olduğu üzere köyün adını aldığı zeytin bağlarından geçimini sağlıyor.. Yine köyün içinde sağlı sollu zeytin ve zeytinden üretilmiş ürünler bulmanız mümkün.. Binalar size bir tarih sunuyor. Öyle ki güzel havalarda gelin ve damatlara rasatlamama ihtimaliniz yok bile denebilir..

Hafta sonları için, kafa dinlemelik tam bir kaçamak mekanı.. Şehrin gürültüsünden karmaşasından uzaklaşmak,azıcık da merakınız var ise fotoğraf çekmek için gerçekten uygun bir yer..Ev yapımı salçalar, zeytinler,zeytin yağları,zeytin ezmeleri vs almadan eve dönmeyin ama 🙂